Volba oboru, ať už se jedná o učební, maturitní, nebo třeba vysokoškolský, je vlastně takovým prvním krokem k tomu, abychom se jednou stali tím, čím chceme být. vybírat si obor pouze kvůli touze po penězích, zkrátka není dobré. Každé zaměstnání totiž vyžaduje jiné vlastnosti a schopnosti, a ať už se rozhodneme dělat cokoliv, měli bychom to dělat s láskou. Jak si tedy zvolit ten který obor, a jak poznat, zda se na to skutečně hodíme?

váhy spravedlnosti

Medicína

Stát se chirurgem, obvodním lékařem, specialistou, či třeba zdravotní sestrou, je velmi důležitým rozhodnutím, které není radno podcenit. Na vystudování takové školy sice stačí jen dobré známky, a porozumění oboru, ale pro takovou práci toho člověk potřebuje více, než brilantní mozek. Základem jsou empatie, a silný žaludek. Empatie je důležitá proto, že musíte být schopni s pacienty soucítit (samozřejmě ale jen do jisté míry), a porozumět jim. Jistě už jste někdy zažili v nemocnici nepříjemnou sestřičku, či arogantního doktora, a říkali si, proč proboha tu práci dělá, když nemá rád lidi. Ačkoliv to může být vyčerpáním, jelikož taková práce je skutečně náročná, měl by to člověk v medicínském oboru umět zvládat, a být dostatečně odolný vůči stresu. Pacienti přece za jeho volbu nemohou. Silný žaludek pak proto, že nikdy neví, co uvidí, a lidské tělo je schopno skutečně nechutných věcí.

bílý plášť

Práva

Pokud jste si mysleli, že studiem práv dosáhnete spravedlnosti pro slabší, raději si to ještě rozmyslete. Dobrý právník samozřejmě může obhajovat slabší, a získávat jim spravedlnost, předtím si však musí získat jméno a prestiž. A k tomu je potřeba obhájit i ty, kteří udělali něco špatného. Zvládnete se postavit na stranu organizace, která svým nezodpovědným jednáním způsobila smrt dítěte? Budete se rvát za muže, který okradl nebohou stařenku? Pokusíte se dostat z vězení usvědčeného vraha? Svědomí v tom nehraje žádnou roli. Dobrý právník totiž bojuje za svého klienta bez ohledu na to, co si o něm skutečně myslí.

Jak tedy vybrat obor?

Při výběru nesmíte myslet je na peníze ,které vám to přinese, ale právě na to, co vy můžete nabídnout společnosti. Samozřejmě peníze potřebovat budete, avšak pokud vám práce nepůjde, jelikož na ni nejste stavění, žádný diplom vám to stejně neumožní.