Vrby mají měkké dřevo, daří se jim v zamokřených půdách, kde se dobře množí, dají se vhodně využít tam, kde chcete vysušit třeba terén u starší hospodářské budovy. Vrbové proutí se ještě dnes využívá v košíkářství k výrobě košů a podle tradice se z něj plete pomlázka na Velikonoce.
Břízy a olšenemají moc kvalitní dřevo, ale výborně se hodí ke spalování. Břízou se výborně topí v krbu a dodnes se z březového proutí vyrábí košťata a věnce k dekoraci. Dřevo olše se využívalo k uzení.
Buky, duby a jedlé kaštanymají velmi tvrdé dřevo, špatně se přesazují, proto je vhodné je přemístit i s půdním balem začátkem jara těsně před rašením. Dřevo je velmi ceněné.
Vrba  smuteční
Lísky snesou hodně mokrou půdu, a proto se vysazovali na březích rybníků. Krátkodobě snesou i zaplavení. Díky brzkému květenství jsou oblíbené u včelařů.
Javorymohou růst i v kamenité půdě a v znečištěném ovzduší. Mají krásné, rozmanité tvary a barevné listy.
Ořešákymají dobré dřevo, rychle rostou, ale potřebují výživnou půdu.
Lípymají bohatou stinnou korunu pod kterou patří lavička na letní posezení. Jejich měkké dřevo je velice žádané v řezbářství. Lipové dřevo bylo použito při výrobě původního Spejbla a Hurvínka. Květy mají využití v bylinkářství.
Lípa v květu
(Lípa je náš národní strom. Na území České republiky se nachází několik exemplářů starých mnoho let. Ve Bzenci v zámeckém parku je zákonem chráněná lípa, která je stará přes 700 let.)
Jírovec (kaštan)je impozantní strom, který se u nás hojně vysazoval na vesnicích. Svými květy vábí velké množství včel a na podzim se sbírají a suší plody pro zimní přikrmování lesní zvěře.
 
Většina listnatých stromů je opadavá. Mají rozmanité tvary a pro svou barevnost a proměnlivost se v hojné míře užívají při zakládání zahrad i na volných prostranstvích. Dají se dobře prořezávat a omlazovat. Jako solitéry působí velice impozantně. Listy většiny druhů listnáčů se dají kompostovat i v domácích podmínkách.