Centrální banka naší republiky již mnoho let drží ochrannou ruku nad finančním trhem. Sídlí v hlavním městě Praze v historickém centru. Pokud Vás zajímá historie české koruny jako takové a mnoho ostatních zajímavostí, můžete se zde jít i podívat.
Československo, dvacet
ČNB má mnoho funkcí, tou nejvyšší a nejdůležitější je zajištění cenové stability koruny české, tedy monitorovat situaci na finančním trhu a operovat v případě hrozby vysoké míry inflace, deflace a zajistit tak udržitelný hospodářský růst. Celkově je hlavních úkolů více. Například měnová politika, která se od vstupu do Unie poněkud změnila. Před rokem 2004 se banka soustředila na plnění maastrichtským úmluv a snažila se stabilizovat české hospodářství, aby se mohla země připojit ke společenství. Nyní ji připravuje na nástup nové měny, eura. Jakmile bude proces dokonán a Česká republika bude schopná vstoupit do eurozóny, celá měnová politika se podřídí Evropské centrální bance.
To se však zatím nestalo a pravděpodobně toho nebudeme svědky ani v nejbližších letech. Do té doby bude národní banka stále dohlížet nad finančním trhem, a to jak nad kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, komerčním bankovním sektorem, devizovým trhem apod. Pro ty, kteří se ekonomií zabývali například ve škole, je jistě známý pojem platební bilance.
česká koruna, dva tisíce
Dokud se u nás bude platit fyzickými penězi, bude se muset banka zabývat i těmito oběživy. Musí zajistit a hlídat nefalšovanost oběživ. Musí z trhu stahovat zničené, nebo opotřebené bankovky a mince a nahrazovat je novými, které budou sloužit po dobu několika let. Aby se zabránilo padělání peněz, umisťuje na bankovky mnoho ochranných prvků, jako třeba vodoznak, mikrotext, opticky proměnlivá barva listu, skrytý obrazec a mnoho dalších.
Zejména pokud jste studenty, nebo hledáte něco netradičního, kam se podívat se skupinou kamarádů, nebo kam vzít turisty při prohlídce Prahy, rozhodně stojí za to, objednat i prohlídku v muzeu České národní banky. Dozvíte se zde vše o historii koruny, jak se měnila v průběhu času i všechny funkce, které banka vykonává.

4/5 - (1 vote)