Máte před sebou oslavu narozenin někoho ze svých přátel? Přemýšlíte, co dělat na Silvestra jiného, než tři hodiny popíjet víno a čekat na půlnoc? Vaše dítě má oslavu narozenin a vy přemýšlíte, co by mohlo se svými kamarády celé odpoledne dělat? Máte na starosti školní výlet se znuděnými puberťáky, které nezajímá nic jiného než jejich smartphony? Jde vám z toho hlava kolem? Nevadí! Pojďme se podívat na několik tipů, jak zabavit nejen děti, ale i své vrstevníky.

Deskové hry

V dnešní době jich existují mraky od těch pro nejmenší až po strategické hry na několik hodin. Některé jsou vyloženě vhodné pro skupinu mladých nebo dospělých, většinou je u jejich hraní legrace a člověk se dozví mnohé o svých spoluhráčích. Jiné jsou spíš jednoduší, ale ani ty není vhodné podceňovat. Nejen dítě se může dobře bavit u hry zaměřené na postřeh. Hlavně je potřeba mít nevědomí, že jde jen o hru a není potřeba se u toho dohádat do krve.

deskové hry

Diskuzní hry

Jde o program, který je většinou zaměřený na poznávání ostatních. Jejich názorů a jejich hodnot. Mladé dospělé učí utřídit si myšlenky, diskutovat a akceptovat názor druhých, přestože s ním nemusí souhlasit. Je potřeba vhodně zvolit témata úměrně věku a zájmům lidí v kolektivu. Je zbytečné diskutovat o problematice, která zajímá dva jedince, a ostatní jí vůbec nerozumí.

schody2

Pohybové aktivity

Během sezení a povídání není u žádné věkové skupiny na škodu zařadit občas nějakou pohybovou aktivitu. Samozřejmě, že nemůžeme chtít po seniorech, aby hráli honěnou, ale pohyb potřebují všichni. Navíc takováto činnost pomůže náladě ve skupině, která může po dlouhém přemýšlení upadat. Občas stačí jen málo. Vyjděte ven. Pokud se vám chce, můžete si zahrát nějakou složitější běhací hru v nějakém netradičním prostředí (např. ve městě). Pohybovou aktivitou může být ale i obyčejná procházka, při které klidně můžete pokračovat v započaté diskuzi.