Goji neboli Kustovnice čínská je ovoce, využívané v Tradiční čínské medicíně několik tisíc let. Když si uvědomíte, že tehdy neměli lidé žádné technické přístroje a přesto dokázali odhadnout a vypozorovat vliv rostlinného světa na lidské zdraví, musíte dát za pravdu síle lidské intuice.

sušené goji

Intuice nás vede vždy správným směrem a každý chybný krok je jen odvrácením od prastaré moudrosti ukryté v každém z nás. Goji nám může být nápomocna podobně, jako tomu bylo ve starověké Číně. Tehdy se drobné červené plody užívaly jako potravina i jako lék, zejména pro posílení oslabeného tzv. Yinu některých orgánů, převážně jater a ledvin. Jsou to spolu se srdcem, mozkem a plícemi nejdůležitější lidské orgány a na jejich práci a regeneraci závisí správná činnost nervové a cévní soustavy, lymfatického a imunitního systému, trávení, zrak i sluch a také stav naší pokožky.

miska s goji

Moderní vědecké výzkumy jen potvrzují pravdivost lidové čínské moudrosti, jde hlavně o příznivé vlivy na imunitní systém a tím pádem také na alergické reakce, které nebyly v naší zemi v minulosti tak masivně rozšířené. Goji Nakliceno.cz může pomáhat při psoriáze (lupénce), astmatu i akné, zlepšuje tvorbu červených krvinek a krevních destiček a je znám i pozitivní vliv na zrakové buňky. Doporučuje se i lidem se sníženým zájmem o sex, zejména mužům, kteří jsou vystaveni enormnímu stresu.

Co obsahuje Goji

K těm nejdůležitějším látkám patří provitamín A, vitamín C a především betain. Dobrým zdrojem betainu je i červená řepa a spolu s Goji se může stát významným pomocníkem při špatném trávení, při regeneraci jaterní a žaludeční tkáně, snižování špatného cholesterolu a obnově cévních stěn, což snižuje riziko aterosklerózy.

Kustovnice se k nám dováží v sušené formě, neboť čerstvé ovoce rychle podléhá zkáze. Proces sušení je však šetrný a tím se neztrácí mnoho cenných živin včetně enzymů.

3/5 - (2 votes)