Sídlo krále nebo panovníka, to byl vždy hrad, zámek nebo palác. Nepoužívá se název bydliště, což by znělo divně, ale sídlo. Ale sídlo zřejmě bude základ pro slovo sídliště. Vybrat si správné místo, kde se panovník rozhodl vystavět si hrad, to byla vždy otázka vojenské strategie a obrany hlavy říše. Každý správně postavený hrad měl být nedobytný, proto padací mosty a příkopy, ale zároveň muselo být z hradeb vidět do širokého okolí, neblíží-li se nepřítel, proto hrady na kopci.

hrad

Hrady se tyčí nad okolní krajinou a strážní věže stojí jako němí strážci a sledují, co se děje dole v údolí. Byly svědky nejedné bitvy a nejeden hrad padl dobyvatelům do rukou. Víte, že jednou z výjimek, co se týká hradů je Karlštejn? Ten měl totiž ukrýval České korunovační klenoty, což je Svatováclavská koruna, žezlo a jablko. Určitě jste viděli nejeden obraz krále, která má korunu na hlavě a žezlo a jablko v rukou. Karlštejn měl být úmyslně ukrytý v lesích, mezi kopci, ale i tak byl stavěný jako nedobytný a klenoty byly střeženy no jako poklad, protože on je to národní poklad. Slovo sídlo dnes používáme ve spojitosti se sídlem úřadů, institucí, ale i firem. Každé firma musí mít ze zákona své sídlo, takže i když jste jediný majitel firmy a jste OSVČ, musíte mít své sídlo firmy OSVČ. Pokud podnikáte, máte své bydliště a máte své sídlo, takže se můžete považovat za pána své firmy.

zřícenina

Vybrat si místo k bydlení, to je někdy složitá volba mezi bytem, rodinným domkem, ale třeba i podnájmem nebo obyčejnou ubytovnou. Zatímco sídlo firmy, to může být i virtuální sídlo a v místě sídla společnosti se nemusíte vůbec fyzicky vyskytovat. Stačí, když si tam občas převezmete poštu, nebo si ji necháte někým přeposílat. Zvolte si sídlo své společnosti kdekoliv se vám líbí, nikdo vám nemůže přikázat, že to musí být v místě vašeho bydliště.