Všechno začalo asi před šesti lety. Ve městě se objevily letáčky, hledající nadšené zpěváky amatéry, kteří vytvoří gospelový sbor. Který před blížícími se Vánocemi vystoupí na dvou koncertech. Celý projekt zastřešovala organizace, která má s vedením pěveckých souborů zkušenosti. Do čela celé akce se postavil ostřílený dirigent, pocházející z Anglie. Umělec se zkušenostmi v několika gospelových sborech po celé Evropě. Na nazkoušení byl vyhrazen jeden měsíc, protože týden před Vánocemi byl termín prvního koncertu. V kostele Českobratrské církve evangelické.
Dirigent pěveckého sboru

a sboru amatérských zpěváků

 

V polovině listopadu už byla do sboru přihlášena asi padesátka amatérských zpěváků. A přicházeli další. Nadšenci, kteří si chtěli vyzkoušet tento pěvecký žánr. Věkový průměr sboristů je okolo třiceti let. Ale jsou mezi nimi i desetileté děti či sedmdesátileté babičky. Tento druh muziky nejenže generace spojuje, ale přináší radost ze sdílení krásné hudby i s dalšími lidmi. První gospely vznikaly v době velikého duchovního obrození v Americe. A člověk vůbec nemusí být křesťan, aby si tento druh zpěvu zamiloval. Přináší klid do duše nejen samotným zpěvákům, ale stejné pocity mají i lidé v hledišti. Na atmosféru, která během koncertu vzniká, všichni dlouho vzpomínají. Hudební doprovod tvoří profesionální hudebníci. Ať už členové konzervatoře, divadelního orchestru či učitelé ZUŠ.
Pěvecký sbor zpívá gospel

Letošní šestý ročník gospelového zpěvu už proběhl v největším koncertním sále ve městě – multifunkční aule. Celý koncert snímala Česká televize a odvysílala ve vánočním čase. Radost udělal i televizním divákům v celé republice.

Pro mimořádný zájem o tento druh zpěvu byla ve městě otevřena dvoudenní Gospelškola pro veřejnost. Přihlásit se do ní mohou všichni amatérští zpěváci, kteří si chtějí vyzkoušet gospelový zpěv ve sboru. A pokud budou mít štěstí, vystoupí na 7. ročníku předvánočního koncertu s ostatními.

 

4/5 - (8 votes)