Dříve toto plemeno neslo pojmenování Svatobernardský pes. Bernardýn je pes už od počátku šlechtěn k přežití i v těch nejtěžších životních podmínkách, k pomoci lidem a také k samostatnému přemýšlení při práci. Existují 2 varianty: krátkosrstý a dlouhosrstý Bernardýn. V dnešní době se k práci na horách již moc nevyužívá, jeho práci teď už většinou zastává horská služba se svou technikou a vrtulníky. Nicméně Bernardýn na své instinktivní vlohy nezapomněl a je schopný při správném výcviku nadále pomáhat v horských oblastech při záchranně lidských životů. A tak se stal Bernardýn rodinným psem, kde žije jako lidský společník.
bernardýn se soudkem

Povaha Bernardýna

Je to obr s velkým srdcem. Bernardýn je pes trpělivé a citlivé povahy, milující svou rodinu a hlavně děti. Je sebevědomý, přátelský a na svou velikost pes velice něžný. Samozřejmě je to i dobrý, ostražitý hlídač a obránce. Bernardýn potřebuje důslednou výchovu, ale bez křiku, bití a napětí.

Péče o Bernardýna

Toto psí plemeno si samozřejmě můžete vybrat, pokud máte prostorný dům a zahradu a jste schopni psovi zajistit dostatek pohybu, společnosti lidí a psů, kterou potřebuje. Bernandýn, vzhledem ke své velikosti, bude poměrně také finančně náročnější. Bude potřebovat kvalitní krmivo, kterého spořádá více než psi menších plemen, což je pochopitelné s jeho stavbou těla. Srst tohoto plemene je potřeba pravidelně kartáčovat. Taktéž nesmíte zapomenout na včasnou výchovu u štěněte, protože díky jeho síle a rychlé změně ze štěněte v dospělého, velkého psa, bude potřeba poslušnosti, co nejdříve. Na výchovu a výcvik je chytrý a poměrně lehce se učí povely a poslušnosti.
bernardýn u stromu
Pokud si chcete Bernardýna pořídit, zvažte prosím, jaké máte finanční dispozice, jestli zvládnete výchovu, takového obřího plemene a také dostatek místa pro jeho spokojený život. Je to výjimečné psí plemeno, které Vám vše, co vynaložíte v