Rostlina může růst až dva metry a roste velmi rychle. Andělika kvete od června do července. Většinou se však používají pouze kořeny a oddenky této léčivé rostliny. Ty lze sklízet na jaře a na podzim. Pokud pěstujete anděliku sami, ujistěte se, že jste důkladně očistili kořeny. U kořenů totiž dochází často k napadení hmyzem. Před použitím byste měli kořeny nakrájet podélně a zavěsit na sušení.
andělika lékařská

Andělika jako léčivá bylina

Bylina obsahuje některé ingredience, které činí rostlinu účinným léčivým prostředkem. Kvůli vysokému podílu esenciálních olejů má andělika velmi silné aroma jak ve vůni tak i v chuti. Bylina pomáhá zejména při problémech v zažívacím traktu. Používání byliny může pomoci s:

● anorexií
● nadýmáním a pocitem plnosti
● žaludeční křečí
● produkcí slin (také pomáhá s problémy se suchem v ústech)

Přísady anděliky podporují produkci žluči a žaludeční kyseliny. To pomáhá lepšímu trávení. Má také antispazmodický účinek, který může být užitečný při menstruačních křečích.
horký čaj

Aplikace

Rostlinu můžete užívat vnitřně, ve formě čaje nebo tinktury, stejně tak externě pomocí masti nebo tělového oleje.
V čaji by měla andělika pomoci proti výše popsaným příznakům. V jiných domácím prostředcích působí andělika v kombinaci s jinými přísadami také jako tinktura ve stavech slabosti a vyčerpání.

Možné nežádoucí účinky
Furokumariny (přírodní toxiny), které jsou obsaženy v bylině, zvyšují fotosenzitivitu pokožky. Pokud pravidelně užíváte anděliku, neměli byste na slunci být příliš mnoho času, abyste si nezpůsobili zánět kůže.
Kromě toho, pokud je dávka příliš vysoká, mohou mít éterické oleje negativní účinky na centrální nervový systém. Dále byste neměli užívat bylinu, pokud máte gastrointestinální vředy. Pokud jste těhotná, užívání anděliky se také nedoporučuje. Stejně jako u všech léčivých rostlin, měli byste vždy konzultovat s lékařem, zda a jak moc můžete konzumovat léčivé byliny bez problémů.